Platform over beton en staal in de bouw
Met de vele gunstige eigenschappen heef basaltvezel toekomst in de bouw
Een wand van Sea Level wordt gereedgemaakt voor de stort.

Met de vele gunstige eigenschappen heef basaltvezel toekomst in de bouw

Basaltvezel is een bijzondere grondstof met een waslijst aan mogelijke toepassingen. Ook in de bouw wordt dit materiaal steeds vaker toegepast als wapening in beton en in staafvorm voor het versterken van bestaande constructies. Doordat het niet stroomgeleidend is, wordt het al toegepast in vloeren voor automatisch transport en in operatiekamers. Een hele bijzondere toepassing is de vernieuwing van het honderden meters lange kunstwerk Sea Level van Richard Serra. Deze fragiele constructie kan met basaltvezel en bijgemengde macrovezels weer heel lang tegen een stootje. 

Basaltvezel ontstaat door basaltsteen te verpulveren en vervolgens te smelten op 1.400°C. Via extrusie worden van het gesmolten materiaal draden getrokken met een diameter van 9 tot 13 micrometer. Dit procedé bestaat al honderd jaar. Basaltvezels kunnen als toeslagmateriaal dienen voor beton, er is touw van te maken en met toevoeging van epoxyhars kan het tot wapeningsstaven worden gemaakt. Door een hele trits gunstige eigenschappen vindt het vooral toepassing in de industrie en de laatste tijd begint ook de bouw aandacht te krijgen voor dit materiaal.  

Vulkan 2
Vloer met basaltvezelwapening (Maasvlakte) waarop zelfrijdend transport mogelijk is.

100% recyclebaar

Hans de Wit, eigenaar van Vulkan Europe BV uit Gouda, is al decennia actief met basaltvezels en is blij met de toegenomen aandacht voor het natuurproduct. “De treksterkte is tweeënhalf keer zo hoog als die van staal en het product is bestand tegen hoge temperaturen, geleidt geen stroom en het is in hoge mate bestand tegen chemische en corrosieve invloeden. Wat dat laatste betreft: met de grote vervangings- en renovatieopgave waar we met de infrastructuur voor staan, is een chloridebestendige wapening natuurlijk geen slecht idee. En basaltvezels zijn een natuurlijk product dat als wapeningsmateriaal volledig circulair is. Het kleine beetje epoxyhars van de wapeningsstaven is dermate laag dat je dit beton 100% recyclebaar mag noemen.” 

AM 0521
Basaltwapening is 100% circulair.

Geluidsschermen en brandwanden

Met deze nuttige eigenschappen liggen de toepassingen voor het oprapen. De Wit: “Dat het geen stroom geleidt, heeft al tot interessante projecten geleid zoals de baan met zelfrijdend containertransport op de Maasvlakte. In de prefab brandwandpanelen van de busremise Breda zit basaltvezelwapening, wat niet alleen een flink lagere milieubelasting op de wapening betekent, maar ook een wand die tegen hoge temperaturen bestand is. En recentelijk is zes kilometer aan geluidsschermen langs de A10 Noord vervangen door schermen met basaltvezelwapening.”

Vulkan 3
Honderden meters matten basaltvezelwapening liggen klaar voor de reconstructie van Sea Level.

Amsterdamse kades

De wapeningsstaven vinden ook in toenemende mate hun weg in de renovatie- en restauratiesector. De Wit: “BAM heeft pas de muren van een kasteel in Maastricht versterkt met deze staven. Van bovenaf moesten ankers worden aangebracht. Boren gaat natuurlijk met water, maar als je dat met een basaltstaaf en specie doet, gaat het nooit en te nimmer roesten. Je kunt er ook een stalen latei mee vervangen door basaltvezel in de voegspecie te mengen en/of een wapeningsstaaf in de voeg te metselen. En men is nu ook bezig met het versterken van verzwakte kades in Amsterdam, een gigantisch probleem. Wij mogen als een van de uitverkorenen proefprojecten uitvoeren en versterken de kades met balkenframes waardoor ze weer 25 jaar meekunnen. Dat geeft de gemeente tijd om elders de echte noodgevallen aan te pakken.”

Sea Level

De mooiste renovatie wordt momenteel afgerond in de polder bij Zeewolde. De Wit: “Sea Level is een bijzonder kunstwerk van de wereldberoemde kunstenaar Richard Serra, die helaas in maart dit jaar is overleden. Het bestaat uit twee diagonaal in elkaars verlengde staande muren van 200 meter lang en drieënhalf tot een halve meter hoog. De slechts 25 centimeter dikke wanden waren in slechte staat en worden helemaal vervangen door betonwanden met basaltwapening, waarmee het een relatief lage CO2-footprint heeft. Om deze dunne wand voldoende bestand te maken tegen dwarskrachten is een macro basaltvezel van 4,8 cm bijgemengd. Sea Level is nu door de basaltwapening uitstekend beschermd tegen corrosie en andere aantasting.”   

"*" geeft vereiste velden aan

Stuur ons een bericht

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Wij gebruiken cookies. Daarmee analyseren we het gebruik van de website en verbeteren we het gebruiksgemak.

Details

Kunnen we je helpen met zoeken?

Bekijk alle resultaten