Het Hoogheemraadschap van Delfland werkt onder andere aan het zuiveren van afvalwater. Om voorbereid te zijn op de toekomst gaat het waterschap een nieuwe waterzuivering bouwen in Vlaardingen. Het aantal inwoners en bedrijven in de regio Vlaardingen, Schiedam, Maassluis, Midden-Delfland en De Lier blijft groeien. Het afvalwater uit deze regio wordt nu gezuiverd op installatie ‘De Groote Lucht’ in Vlaardingen. Deze zuivering is verouderd en niet klaar voor de toekomst. Na uitvoerig onderzoek is gekozen voor nieuwbouw in plaats van renovatie én voor een, voor Nederlandse begrippen, bijzondere zuiveringstechniek. Remco Verschoor, projectdirecteur van de nieuwe waterzuivering Vergulde Hand vertelt over het belang van deze nieuwe zuivering en de unieke techniek die hiervoor is gekozen.

Net als veel andere waterschappen staat ook het Hoogheemraadschap van Delfland voor een aantal uitdagingen de komende jaren. “Zo gaat de Europese richtlijn voor stedelijk afvalwater veranderen en stelt de Europese Kaderichtlijn Water eisen aan de kwaliteit van het oppervlaktewater waar Delfland op loost”, aldus Verschoor. “Ook neemt de bevolkingsgroei in de regio sterk toe, waardoor de capaciteit van de huidige waterzuivering niet meer voldoende is. Al met al een complexe puzzel om op een goede manier invulling te geven aan die toekomstige uitdagingen, zeker als je bedenkt dat we ook nog in een redelijk dichtbevolkt gebied leven en keuzes moeten maken over de beperkte ruimte.”
Waterzuivering De Groote Lucht bereikt het einde van haar technische levensduur in 2030. “In de verkenningsfase hebben we uitgebreid onderzoek gedaan naar nieuwbouw of renoveren, rekening houdend met alle genoemde uitdagen”, legt Verschoor uit. “In Vlaardingen hebben we het geluk dat de oude zuivering is gelegen tegenover bedrijventerrein Vergulde Hand West, met ruimte voor de bouw van een nieuwe zuivering vlakbij het bestaande leidingstelsel. Na alle risico’s en voor- en nadelen afgewogen te hebben, heeft Delfland besloten om voor nieuwbouw te gaan. Inmiddels hebben we het terrein van ruim 13 hectare aangekocht van de gemeente Vlaardingen. De afspraak is dat we vanaf begin 2027 het terrein bouwrijp opgeleverd krijgen om te kunnen starten met de bouw.”

2027 lijkt nog ver weg, maar volgens Verschoor moet er voor die tijd nog veel gebeuren. “We gaan een zuivering bouwen voor 450.000 vervuilingseenheden met 16.000 m3 aan hydraulische capaciteit. In de planfase hebben we in goede samenwerking met de ingenieurscombinatie Witteveen+Bos/Haskoning vier kansrijke alternatieven onderzocht en beoordeeld op basis van doelmatigheid, duurzaamheid, bedrijfsvoering en de impact op milieu en omgeving. Uiteindelijk is gekozen voor de Modified University of Cape Town (mUCT) technologie met slibscheiding door membranen. Bij deze techniek wordt in plaats van nabezinktanks een membraan gebruikt om het slib van het gezuiverde water te scheiden. Het is een nieuw concept in de waterschapswereld in Nederland, maar wel op basis van bewezen technologie. Zo wordt het op grote schaal toegepast in de drinkwatersector en zijn er onder meer vergelijkbare afvalwaterzuiveringen in Stockholm en Versailles.”
Uitgangspunt van het Hoogheemraadschap van Delfland is om met de nieuwe zuivering ook een zekere mate van flexibiliteit richting de toekomst te bewerkstelligen. Verschoor: “De mUCT-technologie levert het meest schone water van de vier alternatieven. Deze techniek vraagt de minste oppervlakte, zodat er in de toekomst nog ruimte is voor uitbreidingen of aanpassingen voor als de regelgeving verder wordt aangescherpt. Verder scoorde de techniek het best op levenscycluskosten en op het hergebruik van effluent. Dit is gezuiverd rioolwater dat na de behandeling uit een afvalwaterzuiveringsinstallatie wordt geloosd.”
Voordat de bouw start, zoekt het Hoogheemraadschap van Delfland nadrukkelijk de samenwerking op met de markt. “Waterschappen staan voor een immense opgave. Dat kunnen we niet alleen. Deze markt is klein en eerder is een aantal partijen in Nederland uit de markt gestapt. Dit vanwege de manier waarop waterschappen aanbesteden en de risicoverdeling organiseren. Dat gaan we nu anders doen. Onder meer door met een goede marktconsultatie het gesprek aan te gaan. Op InfraTech, het kennisplatform voor de gehele infrasector, hebben we allerlei bedrijven alvast actief proberen te enthousiasmeren om weer de waterschapswereld in te stappen. Daar zetten we op in. We doen er alles aan om tot een aanbestedingsvorm te komen die voor zoveel mogelijk partijen interessant is en voor ons oplevert wat wij nodig hebben.”
Een belangrijk punt in de marktbenadering van Delfland is het opbouwen van kennis en expertise. “Met dit grote project doet Delfland veel kennis en ervaring op, die we actief delen met andere waterschappen en de markt. Daarnaast nemen we ook ervaringen mee van andere waterschappen. Zo hebben we bijvoorbeeld de voorkeursalternatieven laten challengen door procestechnologen van waterschapcollega’s, zelfs uit het buitenland. We streven ernaar om de nieuwe waterzuivering Vergulde Hand in 2030 op te leveren”, sluit Verschoor af.