Plattform zu Beton und Stahl im Bauwesen
CO2-uitstoot omlaag met losmaakbare architectuur
Maar liefst 95 procent van de oorspronkelijke materialen is hergebruikt.

Geringere CO2-Emissionen durch abnehmbare Architektur

Duurzame vernieuwing in de bouwwereld: van rechtbank naar techbank

De nieuwe Techbank op de universiteitscampus van Enschede maakt een duurzame belofte waar. Het gebouw werd tien jaar geleden compleet losmaakbaar ontworpen als tijdelijk onderkomen voor de Rechtbank Amsterdam, met de bedoeling om het na zes jaar te demonteren en elders weer op te bouwen. In zijn tweede leven – na een periode in de opslag – is het een kennislab. Ontwikkelaar DPCP nam indertijd een risico, maar het belang om de circulaire economie aan te zwengelen, woog zwaarder.

Geringere CO2-Emissionen durch abnehmbare Architektur 1
Het mega-bouwpakket is in Enschede opnieuw opgebouwd.

Vanwege de grootscheepse nieuwbouw van de Rechtbank Amsterdam had de hoofdstad in 2016 behoefte aan een tijdelijk rechtbankgebouw. De opdrachtgever, het Rijksvastgoedbedrijf, vroeg naast een gepast elan om het minimaliseren van afval en het maximaliseren van de restwaarde. Ontwikkelcombinatie DPCP (Du Prie en cepezedprojects) zag het als een kans om de bewijzen dat het kan: een businesscase voor een representatief gebouw bestemd voor hergebruik.

Rekenen met restwaarde is een voorwaarde voor een circulaire economie. DPCP verwerkte het dan ook in haar prijsbepaling, al was er bij aanvang van het project nog geen koper voor de losse onderdelen. De overtuiging dat die wel gevonden zou worden, werd naast idealisme gevoed door het fraaie ontwerp van cepezed, een Delfts architectenbureau dat al meer dan vijftig jaar experimenteert met hoogwaardige prefabarchitectuur.

CO2-uitstoot omlaag met losmaakbare architectuur 2
De ontwikkeling van Rechtbank naar Techbank vroeg om durf van alle betrokken partijen, maar blijkt een geslaagde stap in de richting van een circulaire bouweconomie.

Flexibel in tijd, plaats en functie

Transparante glazen gevels, een wit gecoate, stalen draagconstructie en brede trappen gaven de tijdelijke Rechtbank Amsterdam cachet, al bleven de noodzakelijke bouten en moeren gewoon zichtbaar. In 2017 won het de Amsterdamse architectuurprijs de Gouden AAP. Lopend door het gebouw werd de jury naar eigen zeggen ‘omarmd door een gevoel van rust’. Het vernieuwende architectuurprincipe vatte zij adequaat samen als ‘het gebouw is flexibel in tijd, plaats en functie’.

Ook opdrachtgever het Rijksvastgoedbedrijf was enthousiast: in 2021 werd ‘het losdraaien van de eerste moer’ uitgebreid gevierd. Het vierlaagse gebouw werd vervolgens zorgvuldig uit elkaar gehaald. Een nieuwe eigenaar was intussen gevonden en na een periode in de opslag, kreeg het gebouw een tweede leven als kennislab. Kennispark Twente heeft daarmee een duurzame primeur: de CO2-uitstoot bij de bouw van de Techbank is minimaal vergeleken met nieuwbouw.

Geringere CO2-Emissionen durch abnehmbare Architektur 3
De speciaal ontwikkelde, losmaakbare kanaalplaatvloeren bleken bij de remontage in Enschede uitstekend te voldoen.

95 procent hergebruik

Maar liefst 95 procent van de oorspronkelijke materialen is hergebruikt. De overgebleven vijf procent betrof de ophoudcellen en een loopbrug. De speciaal ontwikkelde, losmaakbare kanaalplaatvloeren bleken bij de remontage in Enschede uitstekend te voldoen. De indeling van de verdiepingen is aangepast aan de nieuwe functie en omdat de oriëntatie op de zon anders is dan in Amsterdam, werd het zonwerend glas aan een andere gevel gemonteerd. Twee mogelijkheden waarop het ontwerp al voorsorteerde.

Geringere CO2-Emissionen durch abnehmbare Architektur 4
De indeling van de verdiepingen is aangepast aan de nieuwe functie en omdat de oriëntatie op de zon anders is dan in Amsterdam, werd het zonwerend glas aan een andere gevel gemonteerd. Twee mogelijkheden waarop het ontwerp al voorsorteerde.

De ontwikkeling van Rechtbank naar Techbank vroeg om durf van alle betrokken partijen, maar blijkt een geslaagde stap in de richting van een circulaire bouweconomie. Dit keer voor een gebouw met een publieke functie en een bedrijfsgebouw, maar ook voorstelbaar bij woningbouw. De kennis die cepezed en DPCP opdeden met de tijdelijke Rechtbank Amsterdam zetten zij nu in bij andere projecten, waaronder een tijdelijke vleugel voor het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam.

Verwandte artikelen

"*" kennzeichnet Pflichtfelder

Dieses Feld dient der Validierung und sollte unverändert bleiben.

Senden Sie uns eine Nachricht

Wir setzen Cookies ein. Auf diese Weise analysieren wir die Nutzung der Website und verbreiten das Nutzungskonzept.

Einzelheiten

Können wir Ihnen dabei helfen?

Bekijk alle resultaten